Rein Mets / sokrates e-mail
| Rein Mets | Artiklid | Homokultuur | Homokunst | Foorum | Külalisteraamat |


VIIMASED ARTIKLID


Steinfeldt Kroonikaga kohtus
21.01.2003
JAAN VÄLJAOTS
SL Õhtuleht

 
Ajakirjas Kroonika ennast Joel Steinfeldti armukeseks pihtinud invalaulja Arnold Oksmaa peab vastavalt Steinfeldti hoiatusele suu puhtaks rääkima kohtukulli ees.

Eile esimese eelistungiga alanud kohtulahing Joel Friedrich Steinfeldti ja seltskonnaajakirja Kroonika väljaandja Ajakirjade Kirjastuse vahel tõotab kujuneda arvukate tunnistajatega mahukaks protsessiks.

Kroonikalt pedofiiliakahtluse avaldamise eest au ja väärikuse taastamiseks avalikku vabandamist nõudva Steinfeldti soovil toimub kõik kinniste uste taga.

Kes vastutab väidete tõele vastavuse eest?

Kiila pealae, halliseguste bakenbardidega, rohekasbeeže pükse, särki ja ruudulist vesti kandnud Joel Steinfeldt tegi istungi algul rahulikult märkmeid, pistis põske helesinise klaaskompveki ega esitanud ise mingeid taotlusi.

Steinfeldti esindab kohtus advokaadikolmik: Äili Rodi, Carri Ginter ja Alar Eiche, kellest viimane oli eile haige. Varem on Eiche BNSile selgitanud, et Steinfeldt kaebas Kroonika väljaandja kohtusse, sest Kroonika on esitanud Steinfeldti avalikkusele kui kurjategijat, kui pedofiili.

«Kroonika juhtkirjas on peatoimetaja Ingrid Tähismaa öelnud, et «lugeja hinnata jääb, kes räägib tõtt, kes valetab». Leiame, et tegelikkuses lasub vastutus avaldatu tõelevastavuse eest siiski avaldajal,» märkis Eiche.

«Kogu Arnold Oksmaa tegevust on iseloomustanud soov saada iga hinna eest avalikkuse tähelepanu, samuti on tema valed korduvalt ilmsiks tulnud. Ei ole lubatav muusiku au ja väärikuse kahjustamine ebausaldusväärsele allikale tuginedes.»

Ajakirjade Kirjastust esindav jurist Tiia Luht vaidleb vastu: «Kroonika ei süüdista kedagi. Ajakirjandus ei saa ka läbi viia politsei uurimis- või jälitustegevust,» selgitab ta, et niigi tavatult võeti intervjuu igale leheküljele Oksmaa allkiri. Väidete usaldusväärsust saab ajakirjandus kontrollida vaid sõltumatute allikate kõrvutamisel, ja sellised allikad on Kroonikal olemas.

Pärast pisikest arusaamatust Ajakirjade Kirjastuse juristide volikirjaga (nõutava kahe juhatuse liikme allkirja asemel oli seal vaid juhatuse esimehe oma) algas istung selle kinniseks kuulutamisega.

Tunnistajaiks poisid ja väidetav homopartner

«Kostja artiklis süüdistatakse meie klienti ühiskonnas aktsepteerimatutes tegudes,» viitas Carri Ginter Arnold Oksmaa väidetele, et Joel Steinfeldt kutsus poisikesi koju ja magas nendega.

«Toome kohale inimesed, kes on seal korteris elanud, kes saavad rääkida, mis on nendega seal sündinud. Laste huvi nõuab, et istung oleks kinnine,» põhjendas Ginter.

Teise argumendina rõhutas Joel Steinfeldti esindaja, et Kroonika poolt tunnistajaks esitatud Arnold Oksmaa oli 17aastasena teadaolevalt vaimse puudega. «Ka inimese vaimne seisund ei ole avalik informatsioon,» andis ta vihje võimalikule taktikale seada kahtluse alla Oksmaa ütluste adekvaatsus.

Kolmandaks nimetas advokaat Steinfeldti enese eraelu kaitse vajadust.

Ajakirjade Kirjastust esindav jurist Tiia Luht vaidles vastu hageja huvides istungi suletuks kuulutamisele, kuid nõustus alaealiste kaitse vajadusega.

Eilsel korraldaval istungil arutati kuuldavasti kohtusse kutsutavate tunnistajate nimekirja. Joel Steinfeldt palub üle kuulata kümmekond hoolealust, kes on tema korteris elanud, tunnistusi peaksid andma ka tema õde ja kunagine abikaasa.

Kroonika pool kavatseb peale Arnold Oksmaa kohtusse kutsuda ka Elu Sõna jüngrina Rootsi emigreerinud Rein Metsa, kes samuti ajakirja lehekülgedel Joel Steinfeldtist rääkinud.


«Ma pole sellisteks asjadeks võimeline.»

Ehkki advokaadid soovitasid Joel Steinfeldtil intervjuusid mitte anda, vastas ta siiski eile õhtupoolikul mõnele SL Õhtulehe küsimusele.

Ajakirjandus on varemgi teie lastelembuse kohta kahtlusi külvanud (1998. aastal lahvatas skandaal Steinfeldti juures kolm kuud peavarju leidnud, kasuvanemate juurest lahkunud ja politsei poolt tagaotsitavaks kuulutatud poisi pärast). Siis olite asjast üle, miks nüüd Kroonika kohtusse andsite?

Mõõt sai täis. See ilkumine võib niimoodi elu lõpuni kesta. Ükskord tuleb see ära lõpetada. Ka lähedased inimesed ütlesid, et aitab. Neile on see võib-olla isegi raskem.

Nõuate ainult vale ümberlükkamist ja vabandamist. Mitte raha?

Jah, ma ei ole nii maias kui need, kes on aususe unustanud ja tahavad kuulsust.

Soovisite istungi kinniseks kuulutamist teie juures elanud poiste pärast. Kui kõik on nii süütu, nagu ütlete, ei ole ju midagi karta?

Ei ole karta küll, aga meie ümber on palju õelust ja neid võidakse hakata niisamagi pilkama. See on külakoerlus, kus ühe haukuja peale hakkab klähvima terve küla. Kui meie ühiskond saab tervemaks, siis saab ehk ka kõigest avameelselt rääkida.

Kroonika poolt on tunnistajaiks tulemas Arnold Oksmaa ja Rootsis elav Rein Mets, kes ajakirjale samuti kinnitanud homosuhet teiega ning poiste ahistamist.

Ta võib ju neid perverte tuua kokku, kust tahab. Ma saan aru, et äri on vaja teha. Oksmaast tehti suur staar ja ajakiri müüb. Aga mina olen sitta valatud suur büst. Ma ütlen, ma ei ole eluski võimeline sellisteks asjadeks.

Kroonika esindaja väitel loobusid nad Itaalia kohtuotsuse väljanõudmisest, sest olite tänasel istungil seal toimunu väidetavalt omaks võtnud. Et selle vastu te ei protesti, karistus on kantud ja kogu lugu.

Ei. Ma olen nõus, et mulle selline süüdistus esitati, aga ma olin süütult vangis. Ma ei võta ealeski seda omaks. See ei ole minu liha ega veri.


Joel Steinfeldti kannatuste rada

10. juuni 1950. Joel Steinfeldt tuleb ilmale. 14aastasena hakkab kitarrimängu õppima.

1970–80ndad. Populaarsuse tipp – «Aeg kaob ja kaob», «Tiigrikutsu».

2. oktoober 1989. Steinfeldt lahkub Nõukogude Liidust usulise tagakiusamise pärast.

2. mai 1990. Itaalia politsei vahistab Steinfeldti Roomas süüdistatuna sugukõlvatustes 4-, 9- ja 11aastase poisiga.

26. oktoober 1990. Itaalia kohus mõistab Steinfeldti kuueks aastaks vangi.

18. august 1995. Steinfeldt jõuab tagasi Eestisse (hea käitumine lühendas karistust üheksa kuu võrra).

Veebruar–märts 1998. Eesti ajakirjanduses ilmuvad artiklid, milles juttu 12aastasest kasuvanemate juurest lahkunud ja politsei poolt tagaotsitavaks kuulutatud poisist, kes elas vale nime all kolm kuud Steinfeldti korteris.

5. märts 1998. Politsei loobub Steinfeldti vastu kriminaal-asja algatamisest, sest seda ei soovi väidetava ahistamise ohvriks langenud poisi kasuvanemad.

9. juuli 2002. Arnold Oksmaa esineb Kroonikas pihtimusega, kus väidab, et käis 1997. aastal 17aastasena sageli Steinfeldti juures ja seksis temaga.


JAAN VÄLJAOTS
SL Õhtuleht

 

Tagasi uudiste lehele
© Rein Mets 2002