Rein Mets / sokrates e-mail
| Rein Mets | Artiklid | Homokultuur | Homokunst | Foorum | K├╝lalisteraamat |Il Sodoma (1477 -1549)

Giovanni Antonio Bazzi sündis Vercellis Piedmont`is, kingsepa pojana, kelle hüüdnimi oli "il Sodoma", sest ta oli ümbritsetud kogu aeg noorukitest ja habemeteta noortest meestest, keda ta armastas üle tavamõõdukuse piiride."

Pärast maalikunsti aluste omandamist oma kodulinnas, nägi ta Leonardo da Vinci töid Milanos umbes aastal 1497 ja peagi ühines ta nende da Vincile omastele markantsete effektidega ja jäljendas tema stiili.

Omandades Lombardia kooli tugeva koloriitsuse ja selgesti tajutavad selgepiirilisuse kõrgete hinnetega, oli ta kahelkäel vastuvõetud Siena Spannocchi perekonna kunstiasjatundlike esindajate poolt; ja nagu suurem osa tema professionaalsest elust, oli ta vastu võetud Toscana linna kunstiringkondade poolt, teda arvati sisse Sienna kooli, ehkki ei leidnud ta seal otseselt stiili mõttes end kunagi kodus.

Sodoma elas Sienas ligi kaheksa aastat, seejärel 1508 aastal külastas ta Rooma, olles kutsutud Sienna suurkaupmehe Agostino Chigi eestkostel, ja sai paavst Julius II palgale, Vatikani Camera della Segnaturasse. Mõne aja pärast oli tal esitada kaks suurt kompositsiooni, erinevaid ornamente ja groteske. Viimati nimetatud on veel säilinud, kuid enamus töid ei rahuldanud paavsti, kes eelistas Raphaeli freskotöid Il Sodomale.

Kui Leo X paavstiks sai (1513), kujutas Bazzi teda oma maalil - Leo tasus talle rikkalikult ja lõi ta teenete eest rüütliks. Pärast seda pöördus Bazzi tagasi Siennasse ja teda paluti tööle Pisasse, Volterrasse ja Luccasse. Luccast naases ta tagasi Siennasse ja aastast 1529 oli Sodoma Sienna Vabariigi esinduskunstnik.

Bazzi hakkas riietuma kirevalt ja väljakutsuvalt nagu keigar ; tema kodu meenutas täiuslikku Noalaeva, kus ta omas arvutul hulgal igasuguseid kokku laenatud loomi. Ta oli kuulus lorilaulude, mis olid tihti kõlvatu sisuga, esitaja ja komponeerija.

Kõigile teada ja tuntud kui homoseksuaalne, oli Il Sodoma ometi oma hüüdnimega rahul ja tegi sellest oma surematu kunstniku nimegi.


Cupido maastiku taustal


Püha Sebastian


Allegory of Celestial Love


Madonna lapsega ja Ristija Johannes-lapsega


Modonna lapsega


Pyhaperekond ingli ja Ristija Johanesega


Püha Benedikt ja tema mungad söömas (fresko)


Giovanni Antonio Bazzi (il Sodoma)


St. Sebastian


Flagellation of Christ


Pietâ


Püha Georg võitlemas draakoniga


┬ę Rein Mets 2002