Rein Mets / sokrates e-mail
| Rein Mets | Artiklid | Homokultuur | Homokunst | Foorum | K├╝lalisteraamat |Eugène Fredrik Jansson (1862 - 1915)
Rootsi


Autoportree

Maalikunstnik

Eugène Jansson hüüdnimega sinine maalija (blåmålaren) on läinud ajalukku kui Rootsi esimene avalik homost maalikunstnik. Kunstiringkondades sai ta 1905 aastal laialt tuntuks oma maalidega Stockholmist, mis valdavalt olid maalitud iseloomulikes sinistes toonides ja mille inspiratsiooniallikaiks olid prantsuse sümbolistid. Tema pildid said kohe hea vastuvõtu nii avalikkuselt kui ka kriitikutelt.

Janssoni oli haaratud Edvard Munch`ist (niivõrd suure mulje jättis suur Munch`i näitus 1894. aastal Stockholmis). Erinevalt teistest tema generatsiooni kunstnikest, kes siirdusid end täiendama või teostama Pariisi, jäi Jansson Stockholmi. Ta nautis oma avalikku tunnustatust, ometi isoleerus ja eraldus  Eugène Jansson avalikust elust koos oma poiss-sõbraga Knut Nyman`iga. Nii harjutas Jannson aastaid maalida alasti meest - midagi, mida kunstnik polnud varem kunagi teinud. 1907 aastal pani ta näitusel välja oma esimese maali meesaktiga Alasti noormees (Naked Young Man), mis kujutas alasti Knut Nyman`i. Jansson ja Nyman said tuttavaks Stockholmi kurikuulsas saunas nimega Naval, mida külastasid paljud tolle aja Stockholmi eliiti kuuluvad härrad, noored madrused ning sõdurid. Naval`i saunas Jansson ja Nyman sõpradeks saidki ja üsna pea asuti koos elama. Aastani 1912 sai mõlema mehe eluasemeks Jannsoni kodustuudio.

Jansson maalis saunast kokku vaid neli monumentaalset maali. Enim aega pühendas ta alasti meesatleetide kujutamisele. Eugène Jannsoni surm saabus ootamatult hemorroidi tagajärjel tekkinud verevalumi tõttu.

Välismaal näidati kuulsa Rootsi maalikunstniku Eugène Jansson töid viimati Prantsusmaal, the Musée d'Orsa's 1999 aastal. Näituse avas Rootsi kuningas Carl Gustav XVI Adolf, kohal viibis Prantsusmaa president Jacques Chirac, samuti rohkearvuline Prantsuse kultuuriavalikkus.


Noormehed saunas


Noormehed saunas 2


Poisid suplemas


Poisid suplemas 2


Tõstja


Võimleja


Võimleja


Athe Piano


Päikesetõus linna kohal 1903

┬ę Rein Mets 2002