Rein Mets / sokrates e-mail
| Rein Mets | Artiklid | Homokultuur | Homokunst | Foorum | K├╝lalisteraamat |Gustave Moreau (1826 - 1898)

Sündis agnostikust isa ja katoliiklasest ema pojana, Moreau oli varakult juba vaimsete huvidega, öppis hinduismi ja oli huvitatud kõigist religioonidest. Kui ta oli vaid kümne aastane, kinkis tema isa, kes oli tuntud arhitekt talle kaks kõidet tuntud briti graafiku John Flaxmani neoklasssitsistlike illustratsioonidega. Kogu Dante, Homerose, Hesiodi töödest, samuti Antiik-Kreeka tragöödiatest.

20-aastasena astus ta kunstikooli /Francois Picot Pariisi Beaux-Arts/ aastal 1846, kus ta õppis kauneid kunste. Ilma kahtlusteta suurimaid sümbolistlikke kunstnikke kunstiajaloos. Moreau oli õpilane samuti eluaegne sõber Théodore Chassériau`ga, nende lähedane - intiimne sõprus algas aastal 1850 kuni kunstniku surmani.

Sõitis ta Itaaliasse (1857-59) ,kus rajas oma elule ja loomingule tõelise vundamendi. Roomas tutvus ja täiendas ta ennast renessansi kunstis — (Michelangelo, Raphael, Caravaggio , Sodoma jt.). Roomas kohtus ja sõbrustas prantsuse kunstniku Edgar Degas`ga.

1864.a. õnnestus Moreau`l pälvida kunstiavalikkuse tähelepanu maaliga "Oidipus ja svinks".

Kuigi realistlikud detailide edasiandmises, on need sageli ülekuhjatud kompositsiooniga ja fantastiliselt kostümeeritud figuuridega maalid valguse abil müstiliseks muudetud.

Eluajal vaid üksikutest kriitikutest tunnustatud Moreau`d peetakse tänapäeval mõnede modernistlike kunstivoolude, nt. sürrealismi eelkäijaks.

Tema tööde teemad, enamasti sümbolistlike allegooriate vormis, lähtuvad sageli piiblitekstidest vöi antiikmütoloogiast. Moreau maja oli, kunstikogumishuvi tõttu saanud kodumuuseumiks juba Moreau eluajal, mille ta Prantsusmaale ja rahvale pärandas koos 15 000 maali, graafilise lehe ja akvarelliga, arvutute kunstiraamatute, -ajalehtede ja -ajakirjadega.

Teosed: "Traaklanna Orpheuse peaga" (1866); "Prometheus" (1868); "Narcissus"; "Salome" (1870); "Zeus ja Semele" (1896).


Autoportree


Püha Sebastian


Oidipus ja sfiks


Narcissus


Tantsiv Salome


Poeet ja muusa


Herakles ja hüdra


Jakob võitleb ingliga


Hesoid ja tema muusa


Jason


Hesiod and the Muse


Svinx


Phaeton


Traaklanna Orpheuse peaga


Noormees ja surm


Prometeus


Saint George

┬ę Rein Mets 2002