Rein Mets / sokrates e-mail
| Rein Mets | Artiklid | Homokultuur | Homokunst | Foorum | K├╝lalisteraamat |Tom of Finland 1920- 1991

Veidi Toukko Laaksonenist alias Tom of Finlandist.

Motocycle-kutid, meremehed/madrused, lihttöölised, politseinikud ning sõjamehed on need mehed, kellel lubab Toukko omavahel süttida.

Toukko oli Soomes üleskasvanud ja oma eluloos märgib ta just "maskuliinse" maailma avastamisest sõjaaegses ja -järgses Soomes, kui Soomes olid saksa väed, aga hilisemaid kohtumisi ka metsatööliste ja teiste "mehemate" meestega.

Tõsi, Soomes oli ta kunstnikuna täiesti tundmatu ja maha vaikitud, samas Los Angeleses oli temast juba enne sinna elama asumist saanud peaagu JUMAL.

Toukko elukaaslane soomlasest Veli, põlgas nii Toukko Laaksoneni töid, kui ka neid arvutuid fänne- nahamehi, kes hordide viisi külastasid nende L. A. kodu! Tom of Finlandi eluloo kirjutaja Michael Holm kirjeldab neid aegu 50ndatel ja 60ndatel, kuuludes ise nende samade "fännide" hulka, et kui keegi külastas nende kodu, kohtas ta juba uksel poiss-sõpra Velit, kes saatis kõigile neile oma "mõrtsukaliku" pilgu viitega, et nad pole absoluutselt nende kodus teretulnud.

Veli meelest tegi Toukko oma töödes pornograafiat. Kui Veli elukaaslane 80ndail veendus, et tema Toukkost on saanud maailma kuulsus, eriti USAs ja Euroopas, muutus ta veidi leebemaks.

Elu L. A. s oli muutunud "pingelisemaks" tänu Tom of Finlandi megatähe staatusele ja paar naases tihti pikkadeks perioodideks tagasi Soome, kuna Soomes olid nad täiesti tundmatud ja võisid nautida elu oma privaatses anonüümsuses. Mõni nädal enne Toukko Laaksose surma näidati Soome kinodes lõpuks filmi "Daddy and the Muscel Academy". See 55 minutiline dokfilm oli esimene ülistus Toukkole kodumaal - Soome enimkuulsale kunstnikule väljaspool Soomet, tema elust ja töödest. Reþissöör Ilppo Pohjola sõnul oli see tohutu elamus näha ning kogeda, kuidas kodupublik ülistas oma kuulsa kaasmaalase elutööd.

Suured n.n. Tom of Finlandi fondid on nüüdseks pea igas riigis. "Lipulaevadeks" on muidugi USA ja Saksamaa, kuhu on kogunenud ja kokku ostetud Tom of Finlandi töid ja kus tegeletakse nende tööde teadusliku analüüsi ning kategoriseerimisega, lisaks ka tööde tutvustamisega ja publitseerimisega.

P. S.
Tom of Finlandi fenomen tõusis esile just 50ndate aastate homofoobiast vaevatud USA-s, kus oletati, et kõik homomehed on naiselikud, väikesetillilised ning kompleksides argpüksid, keda iseloomustavad laiad puusad, kitsad õlad ja eputavad maneerid (Nagu paljud ka tänapäeval Eestis arvavad!!). Tom of Finland muutis oma kunstiga seda ettekujutlus ja lõi täiesti arusaama! Tänapäeval on pigem just homomehed need, kes tihti ja ohtrasti jõusaale kasutavad ning seda suurel määral tänu Tom of Finlandi tööle!

Tom of Finland on andnud homodele kogu maailmas enesekindluse, usu ning jõu oma elus edasi minna!

┬ę Rein Mets 2002