Rein Mets / sokrates e-mail
| Rein Mets | Artiklid | Homokultuur | Homokunst | Foorum | Külalisteraamat |


FOORUMID


KÕIK FOORUMID...


Seksuaalvähemus irriteerib vaikivat enamust
14.10.2006Hoolimata sellest, et soolise võrdõiguslikkuse volinik reageeris välkkiirelt geiklubi Angeli logoga helkurite jagamisele ainult noorte poiste seas, ja vaatamata sellele, et kampaania korraldajad hakkasid seejärel kohe märkama ka tüdrukuid, jäi kerkimata küsimus, kas tolerantsuse ja liiklusohutuse edendamise sildi all ei tehtud tavapärasest erineva seksuaalse sättumuse propagandat.


Laste õiguste kaitsjaile Eesti Lastevanemate Liidust tundub, et tehti küll. Kommunikatsioonispetsialistid jagavad pigem seisukohta, et tegu oli klubi kaubamärgi populaarsuse tõstmisega.

Nagu märgib Tartu Ülikooli meediauuringute dotsent Veronika Kalmus, kerkib niisuguse kampaania tõlgendamisel esile omajagu negatiivseid kaasnähtusi, nagu näiteks laste ajupesu.

Seda, et kampaania läks liiale, möönis ka homoõiguste eest võitlev Ivar Sild. Ta tunnistas, et geiaktivistide aastatega saavutatu on saanud tugeva tagasilöögi.

Kummatigi pole see esimene kord, kus meedias on esitatud küsimus, kas homoseksuaalsed inimesed on võitluses enda eksistentsi ja sallimise eest jõudnud propagandistlikku faasi.6. septembri varahommikul, kuulutas Vahur Kersna «Terevisioonis», et koos Mihkel Kärmasega püüavad nad edendada heteromaskuliinset power’it (jõudu − toim).

Viimase kümnendi populaarseim saatejuht, kelle Eesti homoseksuaalid valisid kaks aastat tagasi kõige homosõbralikumaks avaliku elu tegelaseks, seletas, et kui homosid on ühiskonnas mõni protsent, siis eetris on nende protsent tunduvalt suurem, lähenedes mõnes kanalis 50-le.

«Heteromaailmakäsitlus ja -tunnetus ei ole piisavalt proportsioonis,» väitis ta «Terevisioonis». Vastukaaluks lasi «Pealtnägija» tiim vändata reklaamiklipi, kus musklimehed demonstreerivad ürgmehelikku jõudu.

Nagu märgib läbi kahe kümnendi mitut ajakirja toimetanud Tiina Kruus, on Kersna tabanud tendentsi, mida võib täheldada kõikjal: homolik maailmataju ja -nägemine ajab võrseid. Ja ajakirjandus, alates kõmumaiast Kroonikast ja lõpetades vaoshoitud Eesti Naisega, lisab Kruus, on seda Eestiski võimsalt toetanud.

Igavad tavainimesed

Koguni nii võimsalt, et näiteks Margus Punab, Tartu Ülikooli kliinikumi androloogiakeskuse meestearst, söandab nimetada nädalalehte Eesti Ekspress rõhutatult homofiilseks väljaandeks.

Ekspressi arvamustoimetuses töötav meediakriitik Barbi Pilvre seletab homoseksuaalsuse üha nähtavamaid ilminguid meediapildis sellega, et osas eluvaldkondades, ennekõike kultuuris ja meelelahutuses, on homod põnevamad tegelased kui heterod.

Ent just see, et erilisusele pretendeeriv homotemaatika satub libedalt meedia huviorbiiti, käib vastukarva tugeva ja jõulise kuvandiga ning traditsioonilisi väärtusi hindavaile meestele.

Ärimees ja poliitik Aivar Riisalu pahandab, et tosina välisriigi osalusel toimuva Erna retke ettevalmistused ei pälvi ajakirjanduse tähelepanu, sellal kui homoparaad püsib nädalaid ajalehtede külgedel.

«Meedias müüb see, mis ei ole loogiline,» järeldab Riisalu. «Kui mees armastab naist ja naine meest ning nad kasvatavad lapsi, siis see on ju nii tavaline.»

Maailma meediateoreetikud on nn homosensibiliteedi tajutavamaks muutumist põhjendanud nii avalikus valdkonnas kui ajakirjanduses viimase ajani valitsenud range heteronormatiivsusega.

Ent viimasel ajal on meedia muutunud paljuhäälsemaks – ehk nagu märgib Pilvre: valgete heteromeeste kõrval, kes oma seksuaalsust esimese asjana välja pakkuma ei hakka, on pead tõstnud ka geid.

Tõsiasi, et vähemused üritavad enda nähtavamaks ja kuuldavamaks tegemise nimel kõva häält tekitada, on Tallinna Ülikooli reklaami ja imagoloogia osakonna juhataja Tiina Hiobi hinnangul igati ootuspärane. «Siis pöörab ka meedia neile rohkem tähelepanu,» lisab ta.

Hiobi vaatenurka, miks traditsioonilisest kõrvale kalduva sättumusega mehed-naised on ühtäkki aktiviseerunud, jagab ka psühhiaater-seksuoloog Imre Rammul.

«Selge see, et homoseksuaalsed inimesed tunnetavad, nagu oleks ümbritsev maailm heteroseksistlik, kui näiteks küsitakse: poiss, kas sul pruuti ka on?» lausub Rammul. «See paneb neid oma seksuaalseid eelistusi afišeerima.»

Kusjuures, märgib ta, mõnikord pakuvad nad üle, näiteks geiparaadide aegu.

Provotseerivad lood

See, mis Rammulile tundub kerge ülepakkumisena, näib küsitluste järgi otsustades eesti rahva enamikule aga suisa vastuvõetamatu. Suvine TNS Emori avaliku arvamuse uuring näitas, et neid, kes suhtuks homoseksuaalist naabrisse negatiivselt, on viis korda rohkem kui neid, kes suhtuks positiivselt.

Veelgi jõulisem on rahva vastuseis samasooliste abiellumisele ning homopaaridele lapsendamisõiguse andmisele. Sellega ei ole Emori küsitluse järgi päri tervelt kolm neljandikku eestimaalastest.

Kui aga meediast kajavad vastu sõnumid, mis lähevad üldsuse hoiakutega vastuollu, ongi tulemuseks etteheited homopropagandale.

Mis sõnumi saadab meestele pealkiri «Gei – tüdrukute parim sõber» (Stiil)? Või naistele küsimus: «Kas sina vahetaksid oma mehe naise vastu?» (Cosmopolitan)? Või emadele-isadele väide: «Homod on paremad lapsevanemad» (Arter)?

Rääkimata TV 3 sarjast «Appi tõttab Stiilne Viisik», kus homosid näidatakse glamuursete ja tavamehi juhmarditena.

Selliste näidete sagenemine tekitab ennemini vastureaktsioone kui kaasanoogutavat poolehoidu. «Ma ei ole homofoob ja eks iga huvigrupp ühiskonnas üritab oma vaateid propageerida, samas ei ole ka selle teema eriline kiitmine ja propageerimine mulle meeltmööda,» avaldab sotsioloog Urmas Espenberg.

«Olen küllaltki liberaalne inimene,» lausub näitleja Peeter Oja. «Aga kui mulle hakatakse seda nina alla hõõruma – mingisugused abielud… See on äärmus, kui hakatakse nõudma, et pead respekteerima, muidu ahistad neid. Mind ahistatakse, kui mulle seda nina alla hõõrutakse.»

«Ma aktsepteerin teistsuguse kalduvusega inimesi,» kinnitab olümpiavõitja Erki Nool. «Aga ma ei saa aktsepteerida, kui kihvt, tore ja mõnus see on. Ma ei saa aru, miks on vaja sellest rääkida?!»

Konservatiivide Klubi juhatuse liiget Martin Helmet häirib, et homoaktivistide püüdlused riigilt ametlikku tunnustust saada on vaid abinõu, mille toel nõuda rahvalt oma eluviisi heakskiitu.

«See on ühiskonna elujõulisust õõnestav, tugeva peremudeli vastasviis,» lausub Helme, kes ei pea end homoõiguste vastaseks, vaid perekeskse poliitika pooldajaks.

Soparohke teema

Need on julged väljaütlemised, sest seni on söandanud homotemaatikas vastalisi seisukohti avaldada vaid usu- ja kirikutegelased. Erakondadest on julgenud oma arvamuse välja öelda vaid Isamaaliit, kes teatas mulluse geiparaadi eel, et seisab homoseksuaalsuse propageerimise vastu.

«Tegu on väga sensitiivse teemaga,» sedastab Sotsiaaldemokraatliku Erakonna peasekretär Randel Länts. «Kartus ühiskonna ootuste ees hoiab inimestel keelt hammaste taga, seda enam, et lähenevad valimised.» Sotsiaaldemokraadid on ainsa erakonnana väljendanud toetust samasooliste kooselu seadustamisele.

Homoaktivist Lisette Kampus loodab, et meedia käsitleb homotemaatikat edaspidi lähtudes faktilisest informatsioonist ning jääb erapooletuks.

Peamine seisneb Kampuse sõnul selles, et meedia oleks võimeline homoseksuaalsuse üle debatti pidama, nagu on Eestis peetud debatte ka muudel teemadel.


Priit Pullerits

[Sissekandeid kokku: 7]


Nimi: vaba eestlane
15.01.2007
E-Mail:
20:50

Eesti ühiskond on jubedalt ülepolitiseeritud, ainult
poliitika, ka kusemine on juba poliitiline akt.

Normaalseks eluks polegi enam kohta!
Tahan poliitikavaba elu.
Ka kunst, muusika ja kirjandus on elu.
P.S.

Mingid diletantidest postsovjetid ja muud karjeristid on
võtnud kummaliselt üle meie elu ja tähelepanu!!

Tahan olla vaba neist!


Nimi: Miks ikkagi mitte homoabielud?
10.01.2007
E-Mail:
15:54

Vanim abielluja Tallinnas oli 92-aastane

Tallinna perekonnaseisuamet sõlmis 2006. aastal 2888
abielu, lisaks registreerisid vaimulikud 153 abielu.


Tallinnas abiellu astunuist kõige vanem pruut oli
92-aastane ning kõige vanem peig 82-aastane, noorim pruut
oli 15-aastane ja noorim peig 17-aastane.


Kõige enam abielusid - 417 - registreeriti augustis.
Lisaks abielude registreerimisele viis perekonnaseisuamet
läbi viis kuldpulma- ja kaks hõbepulmatseremoniat.


Abielude registreerimisi on aasta aastalt rohkem. Mullu
registreeriti 2005. aastaga võrreldes 297 ja 2004.
aastaga võrreldes 377 abielu rohkem.


Seitse abielu sõlmiti mullu vangla müüride vahel.

Mullu vormistati 1351 abielulahutust, seega oli mullu 2005.
aastaga võrreldes 106 lahutust ja 2004. aastaga
võrreldes 198 lahutust rohkem. Kõige enam lahutati 3-5
aastat kestnud abielusid.
Nimi: Herr Landauer
30.11.2006
E-Mail:
18:06


Paistab, et nii Erki Nool, kui Peeter Oja on vaid hall
keskpärasus. Kahju.

N.N. perekesksus on on hale ja egoismist kantud
eksistentsialistlik luul. Pettekujutlus.Lord Byroni seksuaalsusest:
" See on väga huvitav probleem," katkestas mind Herr
Landauer, vaatas heatahtlikult meie kõigi peale ja
näris

ülisuure rahuldustundega.

" Kas lubada seda, et geniaalne inimene on erandlik
inimene, kes võib teha erandlikke asju? Või ütleme:
Ei...te

võite kirjutada ilusa luuletuse või maalida ilusa
pildi,

kuid oma igapäevaelus peate te käituma nagu tavaline
inimene

ja alluma nendele seadustele, mida me oleme teinud tavaliste

inimeste jaoks?

Ma ei luba teil olla ebatavaline."
///
" Teie näitekirjanik Oscar Wilde....
See on veel üks juhtum.
Ma esitan selle juhtumi teile, Herr Isherwood. Ma tahaksin
väga teie arvamust kuulda. Kas teie inglise seadus oli
oscar

Wilde' i karistades õigustatud või ei olnud
õigustatud?

Palun õelge mulle, mis te arvate?"


Christopher Isherwood
"Hüvasti, Berliin"Nimi: Homofoob, elab pedede maailmas!
02.11.2006
E-Mail:
10:47

*Homofoob, elab pedede maailmas!
soovitushomofoobidele: ära vaata telekat, ära käi
kontserdil, ära söö restoranis- kõikjal võib
pede käsi mängus olla, ka toidu sees, mis sulle lauda
kantakse... ja sinu jalgpalliiidol magab salaja mehega...

*mida kurat on kellegil pistmist, kes kellega magab või
paaritub. heteromeeste lemmikteema on naist anaalselt ära
kasutada, kas ta siis on vähem räpasem (vt.
pornosaite!)???

*homod ja lapsed... tean mitut homopaari, kel mitu last,
rohkemgi kui tavalisel eesti statistilisel keskmisel
perekonnal. OMA LAST! ja nad hoolitsevad kordades rohkem
nende eest kui statistiline keskmine eesti mees. mida siin
keelata, kui lapsi saab jätkuvalt ise teha. õige eesti
mees teeb kõik ise, mitte ei räuska teiste kallal.
huvitav oleks teada, kas ja kui palju on siin foobsetel
räuskajatel üldse lapsi?

ja üsna paljude abielumeeste lemmikharrastuseks on
kõrvalhüpe "mehise mehega", lapake veidi
netikuulutusi

*homode samastamine lapseahistajatega(ja muude
väärastumistega) tekib seal, kus mõistus otsas.
pimeda maailmapilt on ikka ühtlaselt hall küll. suurem
osa siin räuskajatest annaks pasunasse kasvõi oma
emale, kui aga põhjuse leiaks...

*kahtlen teoorias, kus omasooiharus on
100%kaasasündinud. miks siis on meie lastekodulastest NII
suur protsent homod. tundub, et inimest saab ka
keskkonnatingimuste muutmisega muuta selliseks.
järelikult võib iga mees muutuda mingil hetkel
homoks.Nimi: kenter
15.10.2006
E-Mail:
09:47

no erki nool pole mingi eesti arvamusliider
samasugune äpu nagu värnik
on liiast bellanovat tarvitanud:)


Nimi: Pullerits ja tema killud
14.10.2006
E-Mail:
10:39

Üldiselt ma pean "argumentum ad hominem'i" väga
halvaks tooniks, kuid antud juhul mina kui homo ei saa
üle järgmistest paarist lõigust(muude lõikude
hulgas):


Tsitaat aadressilt ( http://www.epl.ee/artikkel/...
): "
Seksuoloog Imre Rammul vastab teie küsimustele igal
reedel pereleheküljel. Küsimused saatke aadressil
Eesti Päevaleht (sotsiaaltoimetus), Pärnu mnt 67A,
Tallinn EE0090.


Imre Rammul

Ajalehed on täis lugusid homodest ja minu meelest
kallutab see noori vähemusrühmade poole. Ka minu
17-aastane poeg huvitub väga sellest teemast ja ühtegi
tüdrukut tal ka pole.


Kardan kõige enam poja homoks muutumist, sest loodan
kunagi siiski vanaemaks saada. Samuti oleks mul raske
harjuda mõttega, et poeg käib tänaval naisteriietes
eputamas"


No kuulge, selliste lolluste rääkimise(kirjutamise)
eest tuleks tal küll psühhiaatri litsens ära
võtta. Sellise hulluarsti juurde küll minna ei julge,
veel vähem teraapiasse.


Tsitaat siit samast, Pulleritsu, artiklist:"
Ent just see, et erilisusele pretendeeriv homotemaatika
satub libedalt meedia huviorbiiti, käib vastukarva tugeva
ja jõulise kuvandiga ning traditsioonilisi väärtusi
hindavaile meestele.


Ärimees ja poliitik Aivar Riisalu pahandab, et tosina
välisriigi osalusel toimuva Erna retke ettevalmistused ei
pälvi ajakirjanduse tähelepanu, sellal kui homoparaad
püsib nädalaid ajalehtede külgedel."


Huvitav, mis ajast saadik kõik sõjaväelased heterod
on?


Veel üks tsitaat, siit, Pulleritsu artiklist: "
Mis sõnumi saadab meestele pealkiri «Gei –
tüdrukute parim sõber» (Stiil)? Või naistele
küsimus: «Kas sina vahetaksid oma mehe naise
vastu?» (Cosmopolitan)? Või emadele-isadele väide:
«Homod on paremad lapsevanemad» (Arter)?

"

Huvitav, kust tulid küll need lapsed, kes meil
lastekodudes elavad? Homodelt? Ma arvan, et
tõenäosuslikult mitte. Pigem hoopis nondelt samadelt,
viina viskavatelt, "ÕIGETELT", "korrektselt naisi
panevatelt", "mehistelt", hetero-meestelt.

Palju on meil üksikhooldajaid? Kumb on parem, kas
üksikhooldajast vanem, või vanem, kes elab koos oma
endaga samast soost südamesõbranna või
südamesõbraga?


Nimi: lugeja
14.10.2006
E-Mail:
10:35

Tallinnas on rida klubisid, kuhu sissepääs kas teatud
kellaaegadel või teatud päevadel üldse on
tüdrukutele tasuta. Lisaks veel tasuta drink! Kas esee ei
ole diskrimineerimine! Kus siis siin need soolise
võrdõigusluse eest võitlejad on?


© Rein Mets 2002