Rein Mets / sokrates e-mail
| Rein Mets | Artiklid | Homokultuur | Homokunst | Foorum | Külalisteraamat |


FOORUMID


KÕIK FOORUMID...


REIMO METS: kes on homod ja kust nad tulevad?
19.07.2007

Viimase nädalaga oleks Eesti ajakirjanduses justkui plahvatanud pomm. Mis need homod jälle möllavad, on põhiliseks teemaks. Imestusega jälgin neid reaktsioone, mis järgnevad ühele või teisele meedias avaldatud artiklile. Minu jaoks näitab homode teema aktuaalsus ainult ühte – järelikult on probleem olemas. Argumendiks ei ole siin isegi see, et teema ülestõstatajad on homod ise. Milles siis on probleem?

Kas probleem on homoks olemine? Kas probleemiks on homod? Kas probleemiks on homodesse suhtumine või on küsimus selles, kuidas nendega käituda ja hakkama saada? Või on küsimus hoopis selles, et see on uus asi ja see, et niisamuti nagu huvitab eestlasi tulevik, huvitab eestlasi ka homotemaatika?


Ajalukku vaadates on homod olnud maailmas olemas aegade algusest. Tänaseni pole keegi suutnud leida tõde, miks on üks homo ja teine hetero. See lihtsalt on nii. See, et inimmõistus sellest aru ei saa, mis loodus on ette kirjutanud, ei tee homosid olematuks.


Inimesed ei mõista loodusest veel palju asju – me ei tea tänaseni, miks vaalad rändavad, miks on huntide perekonnas olemas nii ämmaemand kui ka lapsehoidjad või mis on merelainete tekke põhjus. Teadmatus ei tee aga ühtegi asjaolu olematuks. Nii samuti nagu on iga merelaine erinev, on ka iga isiksus erinev. Ja see, et osa inimesi eelistab lõõgastumas käia Angelis, ei tee neid olematuks.
Delfi kommentaatorite seas on mitmeid kommentaare, et geid ohustavad meie iivet ja eestluse jätkumist. No kuulge, kust need homod siis tulevad. Minul on ka ema ja isa ning uskuge – nad on heterod. Seega väidan, et homoseksualismi levitajad saavad olla ainult heterosuhted.


Kas me peaksime keelustama suguaktid ka heterode vahel, et probleemi lahendada? Vaevalt, et keegi heterodest vastaks, et ta on nõus seksist loobuma, et vältida homode teket või vaevalt, et mõni ema oleks nõus tegema aborti, kui ta saaks teada, et tulevane laps on homo.


Seega on igasugused etteheited teemal miks keegi homo on, kahetsusväärselt küündimatud ega aita kaasa sellele, et keegi saaks või peaks oma seksuaalset orientatsiooni muutma.


On ka levinud teine arusaam, et võta aspiriini või loe Piiblit. Need arusaamad liigitaksin ma aga harimatuse alla. Homoseksuaalsus ei ole haigus, mida saab ravida. Ei aita ka Jumala sõna seksuaalse orientatsiooni muutmisel. Inimene võib küll Piiblit lugeda ja hoiduda nn kirikuisade poolt tituleeritud pattude tegemisest, kuid inimese sisu sellest ei muutu.


On ka kolmas arusaam, mille järgi homod ühtlustatakse pedofiiliaga. See on veel suurem harimatuse ilming kui eelmine väide. Need, kes ei tee vahet kahel erineval sõnal ja nende sisul, on ilmselt kas alles ise lapsed, kes õppinud arvutil just äsja toksima ja väljendavad oma harimatust avalikult, või lihtsalt kahe väga sarnase sõna tähendust mittetundva isikuga, kes tegelikkuses võib-olla ei saa ise ka aru, mida ta öelda tahab.


Ütelda aga meeldib neile mõlemale, olenemata sellest, kas tegemist on homofoobse skinheadi või oma labasust ja harimatust väljendada sooviva isikuga. Sisu aga paraku kumbki ei mõista.


Kõigi eelpool öeldu tulemusena olemegi tänaseks jõudnud olukorda, et kui me ei mõista ega saa aru, kuidas mingeid asju lahendada, niisamuti ei oska me õpetada, kuidas nende probleemidega toime tulla, siis on kõige lihtsam viis asi ära keelata.


Just erinevate keeldude kehtestamine näib olevat viimaste aegade trend. Keelame ära suitsetamise, vähendame keeluga sõidukiirust Lauluväljaku mäel, keelame avalikus kohas alkoholi tarbimise, keelame mõne skandaalse filmi näitamise, keelame homoparaadi – keelustame, keelustame. Kui keegi sel teemal sõna ei võta, siis varsti võiks me kogeda ka avalikus kohas söömise ja hingamise keeldu.


Asju ei lahenda keelududega, vaid probleemi tõstatamisega, asjadest rääkimise, selgitamise, ja sellega tegelemise teel. Minu arvates on keelamine probleemi nn sümptomaatiline ravi. See oleks sama hea, kui arsti juurde minnes saada valutavale südamele leevendavat valuvaigistit. Juba mõne päeva pärast oleksite te sunnitud arsti juurde tagasi minema.


Paraku on ka homoparaadi keelamine võrreldav sama näitega. Väidan, et homode eitamine ei tee neid olematuks ja homod jäävad ka edaspidi meie ühiskonnas eksisteerima.

Seega on mul üleskutse meenutades oma emakeele õpetaja sõnu: „Olge rohkem sallivad ja tolerantsed, ärge olge kurjad ja vihkajad võõraste asjade või inimeste suhtes, kellest te midagi ei tea.“


EP Online

[Sissekandeid kokku: 2]


Nimi: Enrique Iglesias kartis homodele esineda
19.07.2007
E-Mail:
22:02


Popstaar Enrique Iglesias kartis eelmisel kuul Londoni
populaarses geiklubis esinedes, et ta vilistatakse
pealtvaatajate poolt välja, vahendab megastar.co.uk.«See oli mu esimene ülesastumine geiklubis ja ma ei
teadnud mida oodata,» ütles Iglesias,


«Sa lähed närvi, sul on adrenaliin veres ja sa pead
esinema 3000 geimehe ees teadmata, kas nad kuulavad vaikselt
su kontserti või vilistavad su kohe välja.»


Kontsert sujus vaatamata Iglesiase esialgsele hirmule siiski
hästi ja laulja jäi ka ise esinemisega rahule.


«See oli suurepärane. Kui ma läksin lavale, laulsid
nad mu lugusid nii kõva häälega kaasa, et ma ei
kuulnud iseennast. Mu kõrvus vilistas veel kaks päeva
peale kontserti.»Nimi: John Travolta ei ole homofoob
19.07.2007
E-Mail:
17:07


Filmi «Hairspray» režissöör Adam Skankman on
vihane gaymeelsete ajalehe peatoimetaja peale, kelle arvates
tuleks filmi boikoteerida selle staari John Travolta
homofoobsuse tõttu, vahendab entertainmentwise.com.Küsimus tõusis päevakorda, kui John Travolta
võttis vastu Edna Turnbaldi rolli, mille tarvis pidi ta
kandma naisterõivaid.


Kevin Naff, «The Washington Blade»- nimelise ajalehe
toimetaja, ütles seepeale, et Travolta ei sobi kohe
kuidagi antud filmirolli, kuna saientoloogiakiriku liikmena
on tegu ilmselgelt homofoobse indiviidiga.


Režissöör lükkas aga kõik ajakirjaniku
väited tagasi, öeldes, et Travoltal pole absoluutselt
mingeid eelarvamusi ja filmiprojekt ei saa kuidagi olla
homoseksuaalset kogukonda solvav.


«Naff on oma artiklis esitanud ilmselt maailma kõige
lollimaid väiteid. Kõik «Hairspray» loojad on
homoseksuaalid. Johnil pole geidega mingit probleemi –
mina, stsenaristid ja helilooja John Waters – me oleme
kõik geid. Johni isiklikud tõekspidamised ei ole
temaga koos kordagi võtteplatsile jalutanud. Ma pole tema
suust isegi kordagi kuulnud sõna saientoloogia,»
ütles Adam Skankman.© Rein Mets 2002