Rein Mets / sokrates e-mail
| Rein Mets | Artiklid | Homokultuur | Homokunst | Foorum | K├╝lalisteraamat |Harta 87

ENSV-s oli 1986-1987 aastatel kujunenud olukord, kus kutseealisi Eesti noormehi võeti massiliselt kahurilihaks Nõukogude-Afganistaani sötta.

Samas oli kõikjal Eestis kuulda sosistamist (avalikult sellest ju keegi ei kirjutanud), et paljud noormehed jõudsid Eestisse tagasi tsinkkirstudes, millest omakesed ei leidnud tihti isegi mitte surnukeha, vaid lihtsalt mõned isiklikud asjakesed.

Kuna "Elu Sõna" ususeltskonnas oli palju just kutseeealisi noormehi ja üleüldine russifitseerimine Nõukogude Eesti ühiskonnas käis täie hooga, tekkis Hubert Jakobsil ja minul ilmutus Harta 87 kirjast, mis leidis toetust ja heakskiitu paljude meie liikmete poolt, kes polnud kutseealised või olid juba eluga naasnud Afganistaani sõjast. Harta esimesele kirjale kirjutas peale koguduses ettelugemist olla 139 inimest. Mida suuremaks kasvasid repressioonid, seda suuremaks paisus nende inimeste hulk, kes soovisid Hartaga ühineda, nii et kokku võetuna kirjutas sellele dokumendile alla 412 inimest.

Me kogusime neid petitsiooni kirju ja viisime allkirja vastu ENSV Ülemnõukogu Presiidiumi esimehele sm. Arnold Rüütli kontorisse (all on toodud originaalnimekirjad kronoloogilises järjekorras). Kuna Harta 87 kuulutati Nõukogude vastaseks, tähendas iga allkiri kuni 6 aastast vabadusekaotust nõukogudevastase propaganda eest.

Kuna algul ei reageeritud hartale ei millegi muuga, kui represseerimistega koolides, töökohtadel ja muidugi massimeediumis, siis järgnesid ka ülejäänud pöördumised ja dokumendid, mille mõte oli teha ENSV-s, Nõukogude Liidus ning USA valitsevates ringkondades ennast ja meie probleem teatavaks, kuna allakirjutanute julgeolek oli enam kui ohus. Eriti suures ohus oli minu evangeelne meeskond, kellega reisisime mitu-mitu tiiru külast külla ja linnast linna mööda Eestit. Käisime ka kaks korda Riias ja korra Vilniuses, kus Gediminase pargis ootas meid sõjavägi ja KGB eriüksus, kuid park oli täis rahvast, kes soovisid meiega kohtuda.

Olime tõeline peavalu KGB-le, kuna linna või alevisse jõudes võtsime kätest kinni ning laulsime ja tantsisime bongo trummide ja paari kitarri saatel üsna proffesionaalsel tasemel. Meeskonnas olid mul tavalised noored - tüdrukud olid meigitud ja poistel moodsad tagid ning kõrvarõngad. Oli mõistetav, et rahvas tuli sellega kaasa. Kõik peale kahe meeskonna liikme heideti pärast mind maalt välja - kes läks USA-sse, kes Hollandisse või Rootsi. Minu evangeelse nimekirjaga võib tutvuda allpool.

Originaaldokumendid:
Harta 87 eesti keeles
Harta 87 inglise keeles
Harta 87 rootsi keeles
Avaldus ENSV Ülemnõukogu Presiidiumi esimehele
Deklaratsioon USA presidendile, USA kongressile ja USA rahvale
Märgukiri
Jõulusõnum Eesti rahvale
Eesti NSV Prokuratuuri informatsioon "Elu Sõna" juhtide Hubert Jakobsi ja Rein Metsa kriminaalasjas

Hartale allakirjutanud:
Nimekiri 1
Nimekiri 1a
Nimekiri 1b
Nimekiri 2
Nimekiri 3
Nimekiri 4
Nimekiri 5
Nimekiri 6
Nimekiri 7
Nimekiri 8
Nimekiri 9
Nimekiri 10
Nimekiri 11

Rein Metsa evangeelne meeskond

vt. ka Harta 87 galeriid

┬ę Rein Mets 2002